Od czego zaczyna się badanie?
Zanim zostanie postawiona diagnoza, lekarz musi się jak najwięcej dowiedzieć o pacjencie, o tym w jaki sposób żyje, jakie leki przyjmuje, a to oznacza, że na samym początku powinien być przeprowadzony bardzo dokładny wywiad. Lekarz musi zadać wiele, niekiedy krępujących pytań, a jednocześnie pacjent musi być z nim całkowicie szczery, bo tylko wówczas będzie możliwość współpracy w taki sposób, żeby można było pacjentowi pomóc. Jeśli on coś zatai, może się okazać, że leczenie nie będzie tak skuteczne, jakby mogło, gdyby zostało dobrane w odpowiedni sposób.
Wszystko w swoim czasie
Jeżeli zapisaliśmy się na wizytę do gastrologa, to na początku musimy się nastawić na to, że przeprowadzi on z nami bardzo dokładny wywiad.
Zapyta o to jak żyjemy, jaki mamy na co dzień poziom stresu, jak wygląda nasza dieta, jakie leki przyjmujemy, czy były jakieś poważne choroby w rodzinie, ale jednocześnie też zapyta o częstotliwość bólu czy o to, jak często się wypróżniamy. Dlatego też, już wcześniej warto sobie spisać te najważniejsze rzeczy, aby później się nie zastanawiać i mieć pewność, że udzielimy bardzo rzetelnych odpowiedzi. A już całkiem niedozwolone jest, abyśmy pozwolili, żeby to wstyd nad nami zwycię żył i żebyśmy zataili jakieś informacje. W dalszej kolejności gastrolog może przejść do badania powłok brzusznych, a więc będzie uciskał różne miejsca na naszym brzuchu, a my będziemy mu mówili czy nas boli czy nie, a jeśli tak to jak mocno.
Może się okazać, że czasami już po takim badaniu będzie można postawić wstępną diagnozę, ale może się też okazać, że będą potrzebne dokładniejsze testy. To oznacza, że będziemy wówczas musieli się poddać określonym badaniom, które pozwolą od środka sprawdzić jak wygląda nasz układ pokarmowy i w ten sposób znaleźć miejsce, które jest źródłem danego problemu.
Jakie badania dodatkowe?
Zastanawiamy się nad tym, jakie badania dodatkowe może zlecić nam gastrolog? Mogą one być różne, w zależności od tego jakie mamy objawy, jednak zazwyczaj przeprowadza się badanie krwi, podczas którego sprawdzana jest nie tylko morfologia, która daje ogólny podgląd na to co się dzieje w organizmie, ale również wykonuje się próby wątrobowe, które mają pokazać w jakim stanie jest ten narząd. Ale gastrolog może nas wysłać również na badanie USG jamy brzucha czy RTG z kontrastem.
Może to być również tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny. A jeśli te badania nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi co się dzieje z naszym organizmem, to może się wówczas okazać, że niezbędne będzie przeprowadzenie gastroskopii lub kolonoskopii. Na temat tych ostatnich badań narosło wiele mitów i ludzie starają się je omijać szerokim łukiem. Niepotrzebnie, ponieważ obecnie są nowe możliwości ich przeprowadzania, dzięki czemu nie są aż tak bardzo uciążliwe dla pacjentów, a jednocześnie mogą dać odpowiedzi na wiele różnych pytań, jeśli chodzi o kondycję układu pokarmowego.
Im szybciej poddamy się dokładnym badaniom zleconym przez gastrologa, tym szybciej odkryjemy źródło naszych problemów i tym szybciej będziemy mogli im zaradzić.