Kokon niemowlęcy – jaki wybrać i do jakiego wieku używać?

Kokon niemowlęcy – jaki wybrać i do jakiego wieku używać?

Dzieci mają swoje specyficzne wymagania w aspekcie związanym z opieką, a rolą każdego rodzica jest zapewnić maluchowi optymalne warunki do rozwoju. Miłość i oddanie na co dzień to rzecz jasna kwestie absolutnie kluczowe, jednakże poza nimi istotne są też pewne materialne aspekty dbania o malutkiego człowieka. Należy postarać się chociażby o to, aby miał on zapewnione ciepło i wygodę, a o tym decydują już zakupione ówcześnie akcesoria. Jakie konkretnie? Opcji jest bardzo wiele. Jedną z nich są kokony niemowlęce, stanowiące alternatywę dla klasycznego kocyka czy rożka. Kokon zyskał wśród rodziców duże uznanie, a na blogach parentingowych znaleźć można sporo publikacji odnoszących się właśnie do tej kategorii tekstyliów.

Warto dowiedzieć się o kokonach nieco więcej.

Dla kogo kokonik?

Generalnie kokony dla niemowląt są zalecane tym dzieciom, które mają od jednego do sześciu miesięcy. To okres, w którym korzystanie z kokonu ma najwięcej sensu, dlatego właśnie warto należy go uwzględnić w wyprawce. Czy w każdej z nich kokon się pojawi? Oczywiście nie, ponieważ nie da się go uznać za element w jakikolwiek sposób obowiązkowy. Może się jednak okazać, że jego praktyczne walory zdecydują o wyborze. Tak się składa, że wykorzystując kokon niemowlęcy można z powodzeniem zastąpić kocyki czy otulacze.

Doskonałe w kokonach jest to, że można z nich korzystać w różnych warunkach – umieścić w łóżeczku, na kanapie czy w wózku. Kokon, nazywany czasami „gniazdem”, to dobra inwestycja w komfort maluszka.

Ważne cechy dobrego kokonu

Kokon powinien być wykonany z miękkiego, przyjaznego ciału maluszka materiału. Preferowane są zwykle kokony szyte z dzianiny bawełnianej wolnej od domieszek syntetycznych włókien. Znakomicie sprawdzi się także wiskoza bambusowa, która zapewnia dzieciom optymalny komfort termiczny w każdych warunkach. Trzeba pamiętać, że bambus latem przyjemnie ochładza, natomiast w chłodne dni zapewnia przyjemne ciepło, a za sprawą odpowiednich walorów termoregulacyjnych dziecko w kokonie nie będzie się nadmiernie pocić, co nie jest wskazane.