Gastrologia jako zawód – przegląd praktyk gastrologa
Dolegliwości układu pokarmowego to w dzisiejszym świecie problem, który pojawia się coraz częściej. Taka kolej rzeczy spowodowana jest faktem, że ludzie żyją w ciągłym stresie i mają mało czasu. Sprowadza się to do niedbania o dostarczane do organizmu pożywienie. Jemy szybko i nie zwracamy uwagę na skład i szkodliwość przyjmowanych posiłków. Dodatkowo, ciężko jest nam do diety dołożyć ćwiczenia fizyczne, przez co problemy ze zdrowiem są bardziej niż pewne na wystąpienie. Czasem pojawiają się bóle i dolegliwości, z którymi ludzie walczą w pierwszej kolejności na własną rękę. Nie mniej jednak okazuje się, że układ pokarmowy i zwalczanie ewentualnych problemów to zazwyczaj długi proces. Długi, bolesny i nieprzyjemny.
Z tego właśnie powodu, gdy borykamy się z jakimiś problemami układu pokarmowego – najlepiej jest udać się do gastrologa. Gastrologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się zwalczaniem wyżej opisanych problemów lub ich eliminacją. Z praktyk gastrologa korzystają osoby, które:
- Walczą z uporczywą zgagą, która skutecznie zatruwa i psuje samopoczucie;
- Borykają się z trawieniem, przez co nie mogą pozwolić sobie na regularne przyjmowanie posiłków, a każdy kolejny wiąże się z bólem;
- Mają biegunki w wyniku szkodliwości danej grupy pokarmów lub stanów chorobowych. Często trwają dłużej i są przyczyną odwodnienia organizmu;
- Martwią się o narastające i powtarzające się bóle w okolicach brzucha;
- Nie mogą poradzić sobie z utrzymaniem prawidłowej wagi;
- Po zjedzeniu wymiotują lub mają nudności;
- Zauważyły krew przy załatwianiu się.
Będąc osobą, która ma jakiekolwiek z powyższych objawów lub podobne – można być pewnym problemów z układem pokarmowym. Ofiary takich dolegliwości cierpią z bólu i są bezsilne narastającym następstwom chorób. Bardzo często w dalszym ciągu spotyka się jeszcze tych, którym gastrologia i leczenie kojarzy się z czymś naprawdę niekomfortowym, nieprzyjemnym i wstydliwym. Kilka lat temu, gdy nie było jeszcze zaawansowanego sprzętu – było się czego objawiać.
Dziś jednak, gabinety lekarskie są wyposażone w bardzo zaawansowaną technologię. Badania często są na tyle delikatne, że nie odczuwa się ich negatywnych skutków. Popularne jest także znieczulenie miejscowe, by w istocie zniwelować obawy pacjentów. Aby wybrać odpowiedniego specjalistę, najlepiej jest kierować się opiniami innych. Obecnie w internecie, za pomocą kilku kliknięć można znaleźć niemalże wszystkie informacje dot. Gastrologów w danym mieście. Co więcej, możliwa jest rezerwacja wizyty na stronie internetowej, dzięki czemu nie musimy dzwonić i czuć się zawstydzonym. Lekarz – gastrolog zajmuje się bardzo wieloma objawami.
Wymienione wyżej oraz dolegliwości związane z przełykiem, jelitami, trzustką i wątrobą to główny temat jego zainteresowań i badań. Badania, które wykonywane są w gabinecie także są bardzo zróżnicowane. Do najpopularniejszych należą:
- USG, dzięki któremu można sprawnie i szybko znaleźć przyczynę bólu, prześwietlając jamę brzuszną i narządy wewnętrzne;
- Kolanoskopia – to badanie poświęcone układowi pokarmowemu, a raczej jego dolnej części. Polega ono na pobraniu przez specjalistę potrzebnych wymazów, dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie kolejnych analiz. Odbywa się przy użyciu znieczuleń;
- Gastroskopia – chyba najmniej przyjemne badanie, jeśli chodzi o to w jaki sposób jest przeprowadzane. Dedykowana jest osobom, które zmagają się z problemami górnych dróg pokarmowych. Za pomocą specjalnego narzędzia do poboru materiałów, wprowadza się je do środka przez jamę ustną. Koniec giętkiego kabla jest zakończony kamerą.
.